Poręczenie kredytu - co oznacza?

Poręczenie kredytu - co oznacza?Zabezpieczenie kredytów przyjmuje różnorodne formy. Poręczenie to jedna z nich. Poręczyciel bierze na siebie ogromną odpowiedzialność praktycznie bez żadnych korzyści. Co warto zatem wiedzieć o poręczeniu kredytu? Co oznacza w praktyce? Zobacz na ranking - kredytomania.eu.

Poręczenie kredytu to jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń stosowanych w poważnych, długoterminowych umowach kredytowych. Przy poręczeniu kredytu zobowiązujesz się do spłaty zobowiązania, jeżeli pierwotny kredytobiorca się z tego zadania nie wywiąże. Poręczyciel odpowiada za zobowiązanie w ramach kodeksu cywilnego. Dla wielu osób w Polsce poręczenie to tylko drobna przysługa. Tak naprawdę to bardzo poważny podpis, z którego niezwykle trudno wyjść, jeżeli pożyczkobiorca pierwotny ucieknie z pieniędzmi. To niestety zdarza się bardzo często i powoduje duże zamieszanie w spłacie kredytu. Przy problemach z dochodzeniem roszczeń od pierwszego pożyczkobiorcy proces windykacji przeniesie się na majątek poręczyciela, a to już gorsza perspektywa. Poręczyciel nie otrzymuje właściwie żadnego wynagrodzenia, chociaż taki składnik jest też negocjowany między stronami. Umowa poręczenia kredytu jest stosunkowo elastyczna. Warto możliwie najlepiej zabezpieczyć własne interesy, jeżeli zamierzasz wejść w podobne relacje.

Poręczyciel powinien również monitorować terminy spłaty zobowiązania i czuwać nad uczciwym podejściem właściwego kredytobiorcy. To niestety duża odpowiedzialność i stres w zależności od terminu spłaty pożyczki. Przy poręczeniu kredytu ograniczasz naturalnie własną zdolność kredytową. To często bardzo problematyczny czynnik. W przypadku niekorzystnych warunków spłaty kredytu poniesiesz konsekwencje ekonomiczne. Żyrant po spłacie cudzego zobowiązania zamienia się jednak w wierzyciela i dochodzi własnych praw, ale to procedura długoterminowa, żmudna i nie zawsze zakończona sukcesem. Poręczenie ograniczone tylko do pewnych warunków jest najlepsze. Prośba o poręczenie kredytu jest bardzo dużym wyzwaniem. Trudno się godzić na podobne warunki współpracy bez odpowiedniego wynagrodzenia, czy zabezpieczeń. Poręczenie kredytu nawet najbliższym jest odradzane przez branżowych specjalistów. Nie ma praktycznie żadnych zalet formalnych i ekonomicznych dla żyranta.

Komentarze