Optymalne połączenie lokat z innymi inwestycjami

Optymalne połączenie lokat z innymi inwestycjamiInwestorzy indywidualni zainteresowani racjonalnym powiększaniem zysku muszą łączyć profesjonalnie różne obszary ryzyka. Przenoszenie kapitału pomiędzy różnymi instrumentami inwestycyjnymi wymaga naturalnie solidnej wiedzy ekonomicznej. Jak wypada standardowa lokata bankowa pod względem inwestycyjnym i jak łączyć depozyty oszczędnościowe z typowym inwestowaniem?

W czym tkwi największy potencjał lokaty bankowej dla inwestora?

W lokacie najważniejsze jest generowanie niewielkiego, ale absolutnie pewnego zysku pod warunkiem utrzymania depozytu do końca. W aktualnych standardach funkcjonowania banków detalicznych po zerwaniu lokaty przed końcem niestety tracisz wypracowane dotychczas odsetki. Zablokowanie zrywania lokat bankowych przed czasem nie służy za bardzo inwestorom indywidualnym, co pokazują najnowsze wskaźniki ich zakładania. Zainteresowanie lokatami bankowymi po prostu słabnie z roku na rok, a przykładają się do tego dodatkowo bardzo niskie stopy procentowe. Lokata służy ponadto do zabezpieczania małego i bardzo dużego kapitału przed inflacją. To prawdopodobnie kluczowa zaleta lokat bankowych niezbędna praktycznie każdemu inwestorowi indywidualnemu.

W jaki sposób dobrze połączyć lokaty bankowe z inwestycjami?

W pierwszej kolejności przemyśl własne podejście do ryzyka. Im większy poziom ryzyka do przyjęcia, tym więcej pieniędzy przeniesiesz na rynek kapitałowy, a mniej na lokaty bankowe. Akurat lokata przydaje się najbardziej w dynamicznych wahaniach cyklu koniunkturalnego. Co to oznacza w praktyce? Najlepsze inwestycje realizuje się przy zakupie akcji, ogólnie papierów wartościowych w dołku, czyli kryzysie, a przy sprzedaży w hossie, okresie wzrostu wszystkich rynków. Po sprzedaży papierów wartościowych dobrze jest zabezpieczyć pieniądze na absolutnie pewnej lokacie bankowej i po prostu odpocząć od dotychczasowych inwestycji. Inwestor indywidualny nie powinien się śpieszyć z generowaniem nowych decyzji, ale wszystkie czynniki rynkowe dokładnie przemyśleć. Lokata daje chwilę na złapanie takiego oddechu od mocno ryzykownych inwestycji.

Zarządzanie kapitałem przy inwestycjach

Jak widzisz prawidłowe rozdzielenie kapitału, cierpliwość w dysponowaniu pieniędzmi, analiza indywidualna tolerancji na ryzyko to czynniki mocno przemawiające do inwestorów. Dzięki wskazówkom z powyższego artykułu znajdziesz się szybciej na drodze do uzyskania niezależności ekonomicznej. Czy udaje ci się łączyć lokaty bankowe z innymi instrumentami inwestycyjnymi i z jakim skutkiem?

Komentarze