Lokata bankowa - dobry sposób na przyszłość

Lokata bankowa - dobry sposób na przyszłośćNie każdy jest w sprawach finansowych specjalistą. Wielu z nas niespecjalnie orientuje się w tej materii i omija banki. Wiele osób myśli, że lepiej pieniądze trzymać w domy, gdyż tam są najbardziej bezpieczne. To duży błąd. Nie to, żeby w domu nie było bezpiecznie. Ale czy może być bezpieczniejsze miejsce dla pieniędzy niż bank – instytucja, która zajmuje się profesjonalnie przechowywaniem i obrotem pieniędzmi? Z pewnością nie. Ale co więcej – pieniądze gdy są w banku – mogą zarabiać, pomnażać się. Istotne jest też to, że umieszczając pieniądze na lokacie – nic nie ryzykujemy. Ryzyko finansowe jest praktycznie żadne. Mamy za to pewność, że po upłynięciu okresu lokaty – dostaniemy pieniądze z powrotem, powiększone o kwotę odsetek. To czysty zysk. Nie musimy nic robić z pieniędzmi – to bank nimi obraca tak, by przyniosły zysk. My otrzymujemy część tego zysku w zamian za to, że bank mógł dysponować naszymi środkami. Jeśli dysponujemy jakaś kwotą pieniędzy, którą chcemy odłożyć na przyszłość i nie chcemy jej w tym momencie spożytkować – wpłacenie ich na lokatę jest pomysłem najlepszym z możliwych. Brak ryzyka i pewny zysk, to najważniejsze cechy lokaty.

Jeśli lokata – to gdzie?

To pytanie nie jest już tak proste. Bardzo wiele czynników ma wpływ na to, jaką powinniśmy założyć lokatę. Na pewno powinniśmy odrzucić myślenie, że najlepiej jest mieć lokatę tam, gdzie mamy konto osobiste. To duży błąd. Dlaczego? Dlatego, że bank, który wybraliśmy jako ten z najlepszą ofertą konta osobistego niekoniecznie musi oferować najlepsze warunki lokaty bankowej. W celu zdecydowania, która lokata bankowa jest dla nas najlepszym rozwiązaniem – najlepszym wyjściem jest przejrzenie ofert najróżniejszych banków (dostępne są w internecie) i zdecydowanie, na czym zależy nam najbardziej. A co powinniśmy rozważyć? Przede wszystkim to, czy jesteśmy w stanie rozstać się z naszymi pieniędzmi na dłuższy czas bez możliwości wyciągnięcia ich z banku. Oczywiście zawsze możemy to zrobić – ale wtedy przeważnie tracimy wszelkie odsetki, jakie do tej pory udało nam się zebrać. To duża strata i oszczędzanie na lokacie nie ma wtedy sensu – dobrze więc zastanówmy się, czy jesteśmy na tyle stabilni finansowo, że możemy pozwolić sobie na oddanie pieniędzy do banku na dłuższy czas. Jeśli tak – pozostaje zdecydować, która lokata jest dla nas najbardziej korzystna.

Co zrobić, jeśli nie chcemy na dłuższy czas pozbywać się pieniędzy?

Jeśli pozbycie się oszczędności na okres na przykład roku czy dwóch jest dla nas problematyczne (bo na przykład nie wiemy, czy nie będą nam w tym czasie potrzebne) to jest kilka wyjść, które powinny nas zainteresować. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na lokatę dynamiczną. Owszem, oprocentowanie tutaj zawsze będzie niższe. Jednak jeśli lokaty bankowe długoterminowe są dla nas nie do zaakceptowania – tutaj nie mamy tego problemu. Za cenę niższego oprocentowania lokaty dostajemy możliwość dysponowania naszymi pieniędzmi. Co to oznacza w praktyce? Otóż lokaty tego typu pozwalają na wyciągnięcie z nich pieniędzy w każdej chwili. Nie wiąże się to wówczas z utratą odsetek. Dla osób, które nie chcą podpisywać umowy na lokatę długoterminową – lokata dynamiczna to świetne rozwiązanie. W końcu inwestujemy w swoją przyszłość – warto, by procentowała!  

Komentarze