Kredytobiorca, jakie ma prawa na rynku kredytowym?

Kredytobiorca, jakie ma prawa na rynku kredytowym?Zmiany przepisów na rynku kredytowym postępują, raczej w pozytywny sposób, szczególnie z perspektywy kredytobiorców. Kredyt gotówkowy to bardzo bezpieczny rodzaj zadłużenia. Przy podpisywaniu umowy kredytowej warto jednak zwrócić uwagę na prawa kredytobiorcy. Dzięki wskazówkom zawartym w artykule dowiesz się, na co możesz sobie pozwolić przy kontakcie z doradcą kredytowym w banku detalicznym lub w popularnych firmach pożyczkowych.

Z jakich praw warto korzystać przy pozyskiwaniu kredytów gotówkowych?

Kredytobiorca posiada prawo do poznania pełnej informacji o rodzaju zobowiązania, które zamierza pozyskać. Kredytodawcy muszą opisywać oferty kredytów gotówkowych w bardzo przejrzysty sposób, który nie budzi żadnych wątpliwości dla przeciętnego Kowalskiego. Poza tym na życzenie doradca kredytowy opisuje krok po kroku warunki spłaty kredytu gotówkowego wraz z wyszczególnieniem tabeli kosztów. Poza tym przy każdej umowie kredytowej znajduje się obowiązkowo formularz odstąpienia obowiązujący przed dwa tygodnie (14 dni) od złożenia podpisy. Klasyczne prawo do rozwiązania umowy o kredyt gotówkowy warto wykorzystać, jeżeli zobaczysz w zapisach niespodziewane zapisy. Klauzule niedozwolone w umowach kredytowych jeszcze występują, ale stosunkowo rzadko. W przypadku losowego ograniczenia zdolności do spłaty długoterminowego zobowiązania kredytobiorca posiada opcję ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Nie trzeba do tego drogich prawników. Główny obowiązek kredytobiorcy to natomiast terminowa spłata rat, czy wydawanie informacji o wartości zabezpieczenia majątkowego wprowadzonego do umowy. Znajomość praw i obowiązków to podstawa do uczciwego zadłużenia.

Dobra sytuacja kredytobiorców przy poszukiwaniu kredytów gotówkowych

Ustawa o kredycie konsumenckim wyraźnie pokazuje prawa i obowiązki kredytobiorców, co pozwala na znacznie lepszą ocenę własnej pozycji przy negocjacjach z doradcą w instytucji finansowej. Kredytobiorca ma naprawdę dużo praw i jest odpowiednio zabezpieczony, chociaż z dokładnej analizy umów kredytowych nigdy nie warto rezygnować. To zwiększa zdecydowanie bezpieczeństwo współpracy. Czy twoim zdaniem sytuacja kredytobiorców na krajowym rynku poprawiła się w ostatnich latach?

Komentarze