Kredyt samochodowy - na co zwrócić uwagę?

Kredyt samochodowy - na co zwrócić uwagę?A więc decyzja podjęta, chcemy zakupić samochód i uznaliśmy, że pożyczka w formie kredytu samochodowego będzie najlepszą możliwością. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyszukiwania?

Samochód można sfinansować w różny sposób, na przykład za pomocą odłożonej gotówki, jeśli jednak nie stać nas na pełne finansowanie samochodu z własnej kieszeni, to możemy skorzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą kredyt samochodowy. Zacznijmy od tego, że obecnie kredyt samochodowy możemy wziąć w banku lub w tzw. motobanku, czyli firmie, która powiązana jest z producentem samochodu. Z ofert której z placówek warto skorzystać? To zależy, warto zainteresować się wszelkimi dostępnymi możliwościami i wybrać najkorzystniejszą, ale jeśli nie mamy zaufania do instytucji pozabankowych to sięgnijmy po produkty bankowe. Największą popularnością cieszą się obecnie takie kredyty, które składają się częściowo z wpłaty własnej. Mówi się, że ponad ¾ klientów banków finansuje w ten sposób zakup swojego samochodu. Niewątpliwą zaletą kredytu samochodowego jest bez wątpienia fakt, że jest on tańszy niż kredyt gotówkowy. Wszystko przez zabezpieczenie, które stanowi samochód. Jeśli chodzi o kwotę udzielonego kredytu to zależy ona od naszej zdolności kredytowej. Na rynku kredytowym znajdziemy wiele ofert, warto się z nimi lepiej zapoznać i wybrać taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Sprawdzajmy aktualne rankingi kredytów oraz skorzystajmy z porównywarek finansowych. Pamiętajmy, że jeśli po złożeniu wniosku bank odrzuci nasz wniosek, warto spróbować w innej placówce. Banki różnie podchodzą do naszej zdolności kredytowej, dlatego nie warto się zniechęcać. A to właśnie od tej oceny uzależniona jest kwota, którą bank nam zaproponuje. Bank różnie może podchodzić do ilości osób zamieszkujących nasze gospodarstwo domowe, rodzaju umowy czy wysokości zarobków. Biorąc pod uwagę ilość dostępnych na rynku ofert, nie warto się zniechęcać i brać pierwszą lepszą ofertę z brzegu. Znajdźmy coś, co będzie nam odpowiadało w pełni.

A czy kredyt samochodowy jest bezpieczny? Dla banków na pewno, bo stosują one zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia samochodu, depozytu karty pojazdu albo cesji polisy AC. Jeśli chodzi o przewłaszczenie, to bank zostaje wpisany jako współwłaściciel pojazdu. Jeśli przestaniemy spłacać nasze zobowiązanie, wtedy bank przejmuje nasz samochód. Przewłaszczenie może stanowić wpis do dowodu rejestracyjnego lub depozyt karty pojazdu, a bez niej nie możemy sprzedać samochodu. Z kolei cesja polisy AC oznacza, że w razie kradzieży lub uszkodzenia samochodu, pieniądze z polisy wędrują do banku. A dla nas? Jeśli bierzemy kredyt w banku nic nam nie grozi, w przypadku mniejszych instytucji warto je dokładnie sprawdzić, poczytać opinie i tak dalej. Jeśli oferta wydaje nam się przesadnie atrakcyjna warto się nad nią zastanowić lepiej. Koniecznie też przeczytajmy dokładnie umowę przed jej podpisaniem, ustrzeże nas to przed przykrymi niespodziankami. Nie żałujmy więc czasu podczas czytania umowy i na bieżąco wyjaśniajmy wszelkie niejasności. Zaoszczędzimy w ten sposób czasu i stresu. Dla wielu osób kredyt samochodowy to opłacalne rozwiązanie, pozwalające kupić zarówno samochód używany, jak i nowy. Jednak pamiętajmy, że nie każdy ludzi mieć zaciągnięte zobowiązania i czasami niektórzy wolą zdecydować się na zaoszczędzenie i odłożenie gotówki, zamiast zaciągania kredytu. To też dobre rozwiązanie. Na pewno zaoszczędzimy na prowizji i oprocentowaniu.

Komentarze