Kredyt krótkoterminowy - zalety, wady i specyfika

Kredyt krótkoterminowy - zalety, wady i specyfikaPrzyzwyczailiśmy się, że mówiąc o kredycie gotówkowym, mamy najczęściej na myśli zobowiązanie trwające dłużej niż jeden rok. W praktyce, nazywamy je albo zobowiązaniem średnioterminowym, albo długoterminowym. Jak zatem wygląda sprawa z kredytami krótkoterminowymi? Czy naprawdę nic (oprócz czasu spłaty i liczby rat) nie różni ich od pozostałych kredytowych ofert banków?

Krótki termin = małe zyski

Oczywiście nie trzeba nikogo przekonywać, że krótkoterminowe kredyty bankowe są relatywnie mało opłacalne dla bankowców. Ich krótki termin spłaty a co za tym idzie niewielkie oprocentowanie, nie przekonuje banków do ich częstej sprzedaży. W zamian za nie, wolą one pożyczać pieniądze na dłużej niż rok, oferując możliwość konsolidacji kilku zobowiązań, pożyczenia dodatkowych środków po preferencyjnych kosztach, bądź też sprzedaży dodatkowych usług. Zdarza się też, że niektóre banki traktują kredyty krótkoterminowe jako swoisty "haczyk". Oferują one darmowe pożyczki preferencyjne (dla Klientów po raz pierwszy korzystających z ich usług),proponując następnie kredytobiorcom kolejne zobowiązania, które tym razem co nieco kosztują.

Krótki termin = duże możliwości

To, co dla banków jest minimalnym zyskiem, dla kredytobiorcy jest niezwykle opłacalne. I nie chodzi tu wcale o wysokość kosztów kredytu (maksymalnie równych RRSO),ale o historię kredytową. Częstą praktyką wśród kredytobiorców jest zaciąganie krótkich i nieobciążających zobowiązań finansowych, w celu poprawy swej historii kredytowej. Faktem jest, że nawet najmniejsze, terminowo spłacane zobowiązanie, znacznie lepiej wygląda w BIK, niż brak jakichkolwiek zaciągniętych kredytów. W ten sposób można się znacznie korzystniej ustawić np. przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego, samochodowego, bądź nawet dużego kredytu konsumpcyjnego.

Cechy kredytów krótkoterminowych

Krótkoterminowe kredyty gotówkowe wyróżniają się następującymi cechami:

Niskie koszty zobowiązań – co prawda oprocentowanie takich kredytów jest minimalnie wyższe, niż analogicznych kredytów średnio i długoterminowych, ale to akurat jest oczywiste.

Niskie sumy kredytowe – banki z reguły określają maksymalne wartości kredytów krótkoterminowych. Jest to zabezpieczenie w stosunku do najbogatszych Klientów, którzy w ten sposób mogliby – na preferencyjnych warunkach – pożyczać relatywnie wysokie sumy.

Krótki okres rozpatrywania wniosków – niewątppliwą zaletą kredytów krótkoterminowych jest szybka odpowiedź na wniosek kredytowy. Jest to zresztą krok poczyniony w interesie samych banków, które na polu kredytów i pożyczek krótkookresowych mają olbrzymią konkurencję.

Wady, czyli na co uważac?

Oczywiście sam kredyt gotówkowy krótkoterminowy nie jest "prezentem", bądź "ukłonem" banku w stronę kredytobiorcy. W każdej ofercie może czaić się przysłowiowy haczyk, co oznacza konieczność dokładnej analizy jej zapisów. Banki, godząc się z relatywnie niskimi zyskami z tytułu oprocentowania, próbują zarabiać gdzie indziej. Tym samym warto uważać na:

Łączne koszty kredytu – warto sprawdzić, czy nie są one zdecydowanie wyższe, niż w przypadku kredytów o dłuższym niż rok terminie spłaty.

Dodatkowe usługi – koniecznie przeanalizujmy, czy w ramach zobowiązania kredytowego nie jesteśmy dodatkowo zobowiązaniu do otwarcia konta, zaciągnięcia ubezpieczenia itd.

Podsumowując, kredyt krótkoterminowy jest korzystny z punktu widzenia budowania pozytywnej historii kredytowej a także – w większości przypadków – znacznie bardziej opłacalny o ile potrzebujemy stosunkowo niedużych środków finansowych. Mimo to, zawsze warto dokładnie sprawdzić umowę.

Komentarze