Kim jest poręczyciel.

Kim jest poręczyciel.Poręczycielem nazywamy osobę, która odpowiada za zobowiązania dłużnika. Osoba poręczyciela podpisuje zgodę, że jeżeli dłużnik nie da rady spłacić kredytu on zrobi to za niego. W momencie, kiedy do końca zostanie spłacony kredyt poręczenie zostaje cofnięte. Bank, który udziela kredytu chce mieć poręczenie, że wierzytelność zostanie mu spłacona przez kogoś innego, jeżeli dłużnik się z tego nie wywiąże. W przypadku kredytu z poręczeniem, bank również sprawdzi jaką zdolność kredytową ma poręczyciel. Inaczej poręczyciela nazywa się żyrantem. Jako poręczyciel zgadzamy się dobrowolnie, że spłacimy jego dług, jeśli on nie będzie mógł tego zrobić. Musi on posiadać zdolność kredytową. Bardzo często poręczycielem jest osoba z rodziny, która nie ma własnego dochodu. Osoba poręczyciela jest bardzo ważna i bardzo często jest ona jedyną szansą, abyśmy mogli otrzymać kredyt i przeznaczyć go na potrzebny nam cel. Znalezienie jednak poręczyciela nie jest łatwe. W dzisiejszych czasach, kiedy z pracą nie jest najlepiej każdy boi się podpisać komuś poręczenie kredytu. Jeżeli kredytobiorca przestanie spłacać kredyt zostanie im do zapłaty czyjeś zobowiązanie. Mało kto jest tak odważny i właśnie dlatego banki tolerują poręczenia członków rodziny.

Zdolność kredytowa nie jest uzależniona tylko od dochodów jakie osiągamy. Wpływ na nią mają również wydatki co miesiąc i ilość osób jakie ma na utrzymaniu kredytobiorca. Duże znaczenie ma również umowa na jaką pracujemy. Mając umowę zlecenie mamy małe szanse na to, aby otrzymać duży kredyt nawet jeżeli będziemy mieć poręczyciela. W oczach banku najlepiej prezentują się kredytobiorcy, którzy pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony. Bank dając takim osobom kredyt uważa, że jest to mniej ryzykowne. Mają oni stałe źródło zatrudnienia przez co w oczach banku są osobami, które będą w stanie taki kredyt spłacić. W wielu bankach pracując na umowę o pracę nawet przez kwartał można starać się o przyznanie kredytu hipotecznego. Pracując trzy miesiące u jednego pracodawcy otrzymamy kredyt hipoteczny między innymi w Getin Banku, w mBanku, w ING, a także w BZ WBK. Taki wymóg umowy na trzy miesiące u jednego pracodawcy ma również Alior Bank, ale mają wymóg, aby łącznie jego staż pracy wynosił co najmniej pół roku.

Czy mając umowę śmieciową można otrzymać kredyt?

Wiele osób w dzisiejszych czasach zatrudnionych jest na tak zwane umowy śmieciowe. Są nimi umowy o dzieło i umowy zlecenie. W oczach banku takie osoby nie są w jakiś tam sposób dyskryminowane, ale muszą przedstawić zaświadczenie, że są zatrudnione na dłuższy odcinek czasu. Jeżeli umowa jest na rok bank przyzna takiej osobie kredyt, ale nie każdy. W wielu bankach konieczne jest zatrudnienie na okres co najmniej dwóch lat. Mając taką umowę bardzo często banki zaniżają zdolność kredytową i tym samym otrzymamy mniejszy kredyt. Prowadząc własną działalność gospodarczą będziemy mieć więcej wymagań od banku. Dopiero po tym jak nasza firma będzie istniała tok czasu bank zacznie rozpatrywać nasz wniosek kredytowy. W niektórych bankach firma musi istnieć na rynku osiemnaście miesięcy lub dwadzieścia. W Deutsche Banku jeżeli jako przedsiębiorca staramy się o kredyt musimy prowadzić firmę co najmniej dwa i pół roku. Jest to bank, który wymaga najdłuższego okresu prowadzenia firmy. Jak widać banki nie są wcale pobłażliwe nawet dla osób, które posiadają dużą zdolność kredytową. Mają w stosunku do nich równie duże wymagania jak i w stosunku do osób, które mają nie zbyt duże dochody co miesiąc.

Komentarze