Jak sprawdzać opłacalność kredytu gotówkowego?

Jak sprawdzać opłacalność kredytu gotówkowego?Efektywne porównywanie kredytów gotówkowych to bardzo ważna strategia. Przede wszystkim opłacalność kredytu gotówkowego nie jest wcale tak prosta do określenia na pierwszy rzut oka. Wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania niestety nie wystarczy do podjęcia słusznej decyzji o nawiązaniu współpracy z pożyczkodawcą. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Jak sprawdzić, czy kredyt gotówkowy faktycznie się opłaca kredytobiorcy?

Opłacalność kredytu gotówkowego zależy w dużym stopniu od kosztów pozaodsetkowych, czyli od wysokości prowizji, czy potrzeby wykupienia ubezpieczenia. Wielu doradców w firmach pożyczkowych, czy podczas zaciągania kredytu gotówkowego przy zakupach wymaga, a raczej wymusza wykupienie stosunkowo drogiego ubezpieczenia, chociaż tak naprawdę ubezpieczenie powinno stanowić wybór opcjonalny, a nie przymusowy. Wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego wyraźnie na to wskazują. Pamiętaj również, w jaki sposób nalicza się faktycznie odsetki od kredytu gotówkowego. Do podstawowej kwoty, np. rzędu 20 000 złotych musisz dodać prowizję, np. 10% i dopiero od tej kwoty wchodzą odsetki. Wielu doradców kredytowych próbuje ukryć przed kredytobiorcami faktyczne koszty. Nie jest to jednak praktyka dozwolona i stanowi podstawę do rozwiązania umowy o kredyt gotówkowy bez żadnych konsekwencji ze strony klienta. Nie musisz wszystkiego liczyć samodzielnie. Do porównania opłacalności kredytów gotówkowych wystarczą narzędzia multimedialne, z reguły bezpłatne. Szukaj jednak porównywarek od niezależnych autorów, gdzie nie występuje powiązanie z konkretnymi markami finansowymi. Nie ignoruj ponadto dokładnego studiowania regulaminów instytucji finansowych.

Odniesienie opłacalności kredytów gotówkowych do stóp procentowych

Opłacalność kredytu gotówkowego prognozujesz w dużym stopniu przez stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski. Aktualnie gospodarka zaczyna stopniowo wchodzić w okres wysokich stóp procentowych. Już pojawiają się prognozy, że stopy procentowe wzrosną w 2018/2019 roku. Dodatkowo zawsze monitoruj wysokość prowizji, regulaminy instytucji finansowych w zakresie kształtowania kosztów przelewów, np. za nadpłaty pożyczek. Czy twoim zdaniem kredyt gotówkowy w obecnych warunkach się opłaca?

Komentarze