Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?Efektywna naprawa zadłużonego budżetu domowego wymaga dopasowania właściwych narzędzi. Konsolidacja to jeden z najciekawszych formatów przywracania normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Czym zatem wyróżnia się kredyt konsolidacyjny na tle innych instrumentów restrukturyzacyjnych i jak najlepiej wykorzystać potencjał konsolidacji kredytów gotówkowych?

O czym trzeba pamiętać przy wyborze kredytów konsolidacyjnych?

Kredyt konsolidacyjny obejmuje przede wszystkim dowolny rodzaj zadłużenia. To zatem elastyczna opcja dla praktycznie każdego kredytobiorcy, który nadmiernie się zadłużył i szuka szybkiego ograniczenia kosztów obsługi miesięcznych rat. Przy konsolidacji kredytów dochodzi do automatycznego zamknięcia umów kredytowych z bankami komercyjnymi, czy firmami pożyczkowymi. Z tego powodu kredytobiorca nie musi martwić się nadmiernie o dopełnienie formalności. Konsolidacja nie tylko spłaca zobowiązania, ale przy pozytywnej zdolności kredytowej gwarantuje sporą gotówkę na dowolne potrzeby, podobnie do zwykłej pożyczki gotówkowej. A zatem konsolidacja przedstawia zalety restrukturyzacyjne, a jednocześnie umożliwia przywrócenie gospodarstwa domowego do prawidłowego działania przez dopływ szybkiej gotówki stosunkowo nisko oprocentowanej. Kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się bardzo długim okresem spłaty, średnio 25 – 30 lat, a w sporadycznych przypadkach jeszcze dłużej. Długi termin obowiązywania to i wada i zaleta jednocześnie. Dlaczego? Im dłuższy termin konsolidacji, tym naturalnie niższa rata miesięczna, a zatem praktycznie brak obciążenia dla gospodarstwa domowego, które dotychczas nie radziło sobie z nadmiernym zadłużeniem. Wada to dodatkowe koszty, bo oprocentowanie nalicza się systematycznie przez cały okres. Dochodzą do tego koszty ustanowienia zabezpieczeń, czy ubezpieczenia.

Kiedy kredyt konsolidacyjny faktycznie się opłaca i co daje?

W aktualnych warunkach gospodarczych, czyli w okresie obowiązywania niskich stóp procentowych kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Sytuacja pod względem polityki monetarnej nie zmieni się na pewno przez następne lata, o czym świadczą najnowsze komunikaty z Rady Polity Pieniężnej. Wiele specjalistycznych opracowań o rynku kredytowym wskazuje na duże znaczenie konsolidacji dla komfortu psychicznego zadłużonych. Im więcej zobowiązań, tym gorsza organizacja, za dużo negatywnego myślenia u kredytobiorców, nerwy związane z wykonywaniem wielu przelewów i w zakresie dbania o formalności, czy ewentualne kontakty z pożyczkodawcami. Z reguły kredytobiorcy orientują się szybko, że konsolidacja jest potrzebna. Sugerują to nawet sami doradcy w bankach komercyjnych, którzy widzą wyraźnie zakres zadłużenia u klientów. Warto stale poszukiwać promocji na kredyty konsolidacyjne. Te zdarzają się coraz częściej, szczególnie w firmach pożyczkowych wyspecjalizowanych w oddłużaniu. Co myślisz o przedstawionej technice restrukturyzacji zadłużonego gospodarstwa domowego?

Komentarze