Czym jest kredyt hipoteczny?

Czym jest kredyt hipoteczny?To rodzaj kredytu, który bierze się w celu zakupu mieszkania. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego z uwagi na to, iż mieszkania, szczególnie w dużych miastach, są bardzo drogie.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny należy spełniać następujące warunki. Wiadomo, że trzeba być osobą pełnoletnią, jednak największe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego mają osoby do 35. roku życia. W przypadku osób mających powyżej 35 lat, banki biorą pod uwagę, na jaki okres dana osoba chce zaciągnąć kredyt. W ten sposób banki zabezpieczają się przed niespłaceniem do końca kredytu z powodu śmierci osoby, która wzięła kredyt. Według obliczeń banków kredytobiorca powinien spłacić ostatnią ratę kredytu w wieku 75 – 80 lat.

Kolejnym istotnym czynnikiem w przypadku chęci wzięcia kredytu hipotecznego jest historia kredytowa. Najlepiej nie mieć żadnej historii kredytowej, czyli nie mieć nigdy wcześniej żadnego kredytu. Jeżeli jednak zaciągnęliśmy już kiedyś jakiś kredyt, bank sprawdzi, czy spłacaliśmy go w terminie. Jeżeli tak, to także nasze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego wzrosną. Osobą, która na pewno nie będzie miała szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, jest osoba, która ma złą historię kredytową, czyli np. nie spłacała rat kredytu w terminie.

W przypadku osób prowadzących firmę lub mających zarejestrowaną działalność gospodarczą, bank, w którym ubiegamy się o kredyt hipoteczny, może również sprawdzić, czy nie mamy jakichś zobowiązań względem ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. To także jest wyznacznikiem, czy kwalifikujemy się do otrzymania kredytu hipotecznego.

Gdy staramy się o kredyt hipoteczny, ważna jest również wysokość naszych zarobków oraz to, ile pieniędzy wydajemy, ile osób mamy na utrzymaniu, ile wynoszą stałe koszty naszego utrzymania oraz czy mamy jakieś kredyty, pożyczki lub limity kart kredytowych. Nawet, jeśli osoba starająca się o kredyt hipoteczny dużo zarabia, może nie zakwalifikować się do otrzymania kredytu np. ze względu na to, że miesięcznie wydaje prawie całą pensję. Taka osoba jest wtedy niewiarygodna dla banku i bank na pewno uzna, że nie będzie w stanie spłacać w terminie rat kredytu.

Kredytu hipotecznego mogą także nie otrzymać osoby, które chcą zaciągnąć kredyt na dłużej niż 35 lat oraz nie posiadają minimalnej wartości wymaganego wkładu własnego, który obecnie wynosi 20% kosztów inwestycji.

Rodzaj umowy, jaki powinna mieć osoba starająca się o kredyt hipoteczny

Najlepiej być zatrudnionym na umowę o pracę, gdy podejmuje się starania o kredyt hipoteczny. Wprawdzie banki akceptują wszelkie rodzaje zatrudnienia – umowa o dzieło, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, a także przychody osiągane w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jednakże najpewniejsza i najbardziej wiarygodna jest umowa o pracę.

Jeśli chodzi o inne formy zatrudnienia niż umowa o pracę, bank może oczekiwać spełnienia dodatkowych warunków lub wymogów, np. prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez minimum 18 miesięcy, dostarczenie zaświadczeń z ZUS-u o braku zaległości w płaceniu składek i podatków, okazanie wyciągów z rachunku za ostatni rok albo deklaracji podatkowej PIT bądź też przedstawienie umów potwierdzających stałe dochody w przyszłości.

Gdy planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto przygotować się pod kątem składania wniosków o kredyt, a nie tylko późniejszej spłaty kredytu, ze względu na to, iż banki nie zawsze podają powody odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny.

Komentarze

Bruce Davids12.05.2020r. 01:20

Witam wszystkich, czy obecnie znajdujecie się w poważnym kryzysie finansowym. Czy potrzebujesz pożyczki? Czy Bank odrzucił cię i chcesz pożyczki, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby? - Nie ma problemu. Bez względu na sytuację finansową. Możemy zaoferować kredyty hipoteczne, kredyty komercyjne, kredyty prywatne i kredyty wyłącznie na cele edukacyjne.? Nie szukaj więcej, ponieważ możemy pomóc Ci zabezpieczyć to, czego potrzebujesz. Pytania / wsparcie? - E-mail (ferratum.loans@gmail.com) i otrzymaj odpowiedź w ciągu kilku godzin. Możemy pomóc Ci w pożyczce w wysokości od 5000 do 200 milionów USD w celu rozwiązania problemów finansowych przy bardzo niskim 3% oprocentowaniu na okres od 1 do 30 lat (12-360 miesięcy). Ten program finansowania pozwala klientowi cieszyć się niską spłatą odsetek w czasie trwania pożyczki po zabezpieczeniu z nami pożyczki. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach! Chcielibyśmy usłyszeć od ciebie! Jeśli masz wątpliwości lub chcesz wyjaśnić, napisz do nas na adres E-mail: ferratum.loans@gmail.com