Czy porozumienie z wierzycielem jest możliwe?

Czy porozumienie z wierzycielem jest możliwe?Oddłużanie to coraz poważniejsze, często wyszukiwane zagadnienie. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się już tylko we wskazanej materii. Przeterminowane zobowiązania rosną z roku na rok w oszałamiającej skali. Jak wygląda w praktyce sztuka negocjacji z wierzycielami?

Konsolidacja jako szybki ratunek, jeżeli nie utraciłeś zdolności kredytowej

Po pierwsze można uniknąć wielu problemów przez konsolidację długów. Do tego potrzebujesz stabilnego źródła dochodu, nawet wynikającego z umowy o dzieło, czy umowy zlecenia. Jeżeli posiadasz majątek w postaci nieruchomości wystarczy dopasować kredyt konsolidacyjny hipoteczny charakteryzujący się najniższym możliwym oprocentowaniem i mocno wydłużonym okresem kredytowania. Konsolidacja zadłużenia jest możliwa tylko pod warunkiem przedstawienia pozytywnej punktacji w BIK i BIG oraz zachowania optymalnej zdolności kredytowej. Bez tego nie ma mowy o odzyskaniu wiarygodności.

Co doradzają specjaliści w negocjacjach z wierzycielami?

Kluczowa kwestia to odbieranie i odpowiadanie na telefony, listy, smsy. Sprawy o spłatę długów toczą się zazwyczaj dość długo, bo wymaga się tutaj odkrycia majątku dłużnika. Tym wątkiem zajmuje się z reguły komornik zatrudniony przez wierzyciela. Przy wykazaniu odrobiny dobrej woli możesz wynegocjować z wierzycielem regulowanie mniejszych rat przez dłuższy czas, co pozwoli na odbudowanie dawnej skali zarobkowania. Kontakt z wierzycielem to również wiedza, w jakiej sytuacji się znajdujesz. Brak kontaktu z wierzycielem źle wygląda w dokumentacji, a nawet przy ewentualnej sprawie sądowej.

Analiza sytuacji finansowej na bieżąco

Przed kontaktem z wierzycielem rozpatrz profesjonalną analizę zdolności finansowej gospodarstwa domowego, łącznie z wyceną całości majątku przez niezależnego eksperta. Niektóre kancelarie oddłużeniowe są w stanie zablokować działania komornika, wierzyciela, a nawet wypełniają wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, poszukują alternatywnych form konsolidacji. Chęć wypracowania porozumienia prowadzi najczęściej do anulowania większej części długu. Przy takich negocjacjach najlepiej wspierać się wiedzą doświadczonego prawnika. Z reguły wierzyciele chcą odzyskać nawet część środków, jeżeli dłużnik jest całkowicie niewypłacalny, ale ma chęć pewnego zadośćuczynienia.

Limit kosztów windykacyjnych to najnowsza zmiana w przepisach

Aktualnie przy zaciąganiu pożyczek gotówkowych istnieje limit kosztów windykacyjnych. Nietypowe opłaty łatwo podważyć w ramach tzw. klauzul niedozwolonych. Oddłużanie to trudny proces, po którym na pewno nie odzyskasz wiarygodności w oczach kredytodawców. Zdarza się to niezwykle rzadko.

Komentarze