Co warto wiedzieć kredycie gotówkowym

Co warto wiedzieć kredycie gotówkowymDecydując się na kredyt gotówkowy często zadajemy sobie pytanie na co powinniśmy zwrócić uwagę wnioskując o ten kredyt. Zastanawiamy się też które banki mają najlepsze oferty. Jak się okazuje najlepszym rozwiązaniem jest porównanie kredytów z poszczególnych banków zarówno pod względem kosztów nominalnych jak i pod względem przyznania kredytu.

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych a zarazem najłatwiejszych sposobów zdobycia potrzebnej nam gotówki. W większości przypadków z pożyczonych pieniędzy możemy cieszyć się już następnego dnia po wizycie w banku i podpisaniu wniosku o kredyt. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepszy kredyt to nie ten który jest najbardziej promowany na przykład przez reklamy telewizyjne czy też różnego rodzaju plakaty. Najkorzystniejszy będzie ten najtańszy, tylko nie zawsze wiemy jak go znaleźć. Fachowcy radzą w takich sytuacjach zestawić ze sobą oferty kliku różnych banków aby sprawdzić który z nich ma dla nas najlepsze warunki. Możemy spędzić sporo czasu na wyszukiwaniu informacji o konkretnych ofertach. Jednak i tak zazwyczaj na samą myśl o kredycie zapala nam się czerwone światełko pod hasłem ukryte koszty. Na szczęście banki coraz częściej odchodzą od przemycania nam różnych kruczków w umowie.

Ustawa o kredycie konsumenckim wyraźnie podkreśla, że banki na prośbę klient mają obowiązek przekazania mu formularza informacyjnego ze wszystkimi atrybutami kredytu. Wzór takiego formularza jest również ściśle określony przez ustawę dlatego też każdy kto zapoznaje się z różnymi ofertami kredytu może sam porównać wszystkie oferty i podjąć ostateczną decyzję. Formularz jest szczegółowy ponieważ poza tymi najważniejszymi i ewidentnymi kosztami produktu które należy dodatkowo nabyć aby móc skorzystać a także informować o ewentualnych skutkach zwłoki w spłacaniu kredytu. Każdy kredytobiorca bez względu na to w jakim banku zaciąga kredyt ma prawo do bezpłatnego formularza projektu umowy.

Pamiętajmy również o tym, że głównym wyznacznikiem atrakcyjności kredytu test stopa RRSO czyli nic innego jak rzeczywiste oprocentowanie kredytu. Jest to całkowity koszt kredytu który jest wyrażony procentowo w stosunku rocznym do kwoty kredytu. Pod uwagę brane jest nie tylko oprocentowanie nominalne kredytu, ale również wszystkie inne koszty przyznania kredytu takie jak np.,. prowizję za udzielenie kredytu. Posiada to również pewną wadę gdyż w stopie oprocentowania kredytu nie są uwzględnione koszty obsługi innych produktów, które musimy nabyć aby móc skorzystać wybranej przez nas oferty banku. Musimy również pamiętać o tym żeby w krótkim okresie czasu nie wypełniać wniosków kredytowych w różnych bankach. Banki wysyłają zapytanie o historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej i wówczas taki kredytobiorca traktowany jest przez banki jako mało wiarygodny. Jak się okazuje na decyzję banków wpływ m wiele różnych czynników i musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii.

Komentarze